توهين به بخش معدن با ماده 54 قانون برنامه ششم

ساخت وبلاگ
چکیده : پايگاه خبري معدن نیوز - مديرعامل شرکت معدني و صنعتي چادرملو بخشي از ماده 54 قانون برنامه ششم توسعه ... با عنوان : توهين به بخش معدن با ماده 54 قانون برنامه ششم بخوانید :

پايگاه خبري معدن نیوز - مديرعامل شرکت معدني و صنعتي چادرملو بخشي از ماده 54 قانون برنامه ششم توسعه را توهين به معدنکاران توصيف کرد.

به گزارش پايگاه خبري معدن نيوز، محمود نوريان درباره ارزيابي از ماده 54 قانون برنامه ششم توسعه و تاثير آن بر شرکت‌هاي معدني گفت: سوال اينجاست در کجاي دنيا از فروش يک شرکت اين ميزان عوارض گرفته مي‌شود که در کشورمان چنين عوارضي مي‌گيريم. علاوه بر اين موضوع به نحوه اجراي اين ماده هم اعتراض وجود دارد.
وي افزود: اگر دولت اعلام مي‌کرد شرکت‌هاي معدني حتي 90 درصد سود خود را به عنوان ماليات بدهند مشکلي وجود نداشت زيرا تکليف خود را مي‌دانستيم و مشخص مي‌شد که فعاليت در بخش معدن صرفه اقتصادي دارد يا خير.
مديرعامل شرکت معدني و صنعتي چادرملو گفت: متاسفانه در ماده 54 قانون برنامه ششم توسعه، واريز يک درصد فروش شرکت‌هاي معدني به خزانه کشوري به گونه‌اي است که ابتدا شرکت‌هاي معدني را محکوم به تخريب محيط‌زيست و آسيب زدن به روستاها مي‌کنند و سپس آن شرکت را به پرداخت يک درصد فروش محکوم مي‌کنند. اين شيوه برخورد با شرکت‌هاي معدني توهين آميز و نامناسب است.
نوريان توضيح داد: اگر دولت واقعا فکر مي‌کند با اين روش‌ها بخش معدن توسعه پيدا مي‌کند در اشتباه است و بهتر است به صراحت بگويد بخش معدن درصدي از فروش خود را به خزانه واريز کند. نه اينکه با چنين سازوکاري اين پول را از بخش معدن دريافت کند.
نوريان يادآوري کرد: نمونه اين مصوبه، يک درصد عوارض زيست‌محيطي بود که پيش از قانون تجميع عوارض وجود داشت، جالب اينجاست که شرکت‌هاي معدني هميشه محکوم به آلايندگي محيط‌زيست مي‌شوند. خوب بود که ضوابط آلايندگي شرکت‌هاي معدني به صورت دقيق مي‌شد تا حرف و حديثي در مورد پرداخت يک درصد فروش پيش نمي‌آمد اما متاسفانه هم‌اکنون ضوابط روشن و شفاف نيست.
مديرعامل شرکت معدني و صنعتي چادرملو خاطرنشان کرد: يک درصد فروش شرکت‌هاي معدني براي برخي شرکت‌ها درصد بسيار بالايي از سود را شامل مي‌شود، در حال حاضر معادن به اندازه خود دچار مشکلات عديده هستند و با اين تصميمات فشار‌ها مضاعف مي‌شود آن وقت انتظار توسعه معادن را هم داريم. اين يک تناقض آشکار است.

معارف ورودی 96 مهندسی معدن...
ما را در سایت معارف ورودی 96 مهندسی معدن دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : چهارشنبه 24 آبان 1396 ساعت: 13:35